Burmistrz Strzegomia oraz Strzegomskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają na uroczystość z okazji Światowego Dnia Ofiar Katynia, która odbędzie się w Strzegomiu w dniu 14 kwietnia 2011 r. o godz. 16.00.
W kwietniu 2010 roku obchodzona była 70. Rocznica Zbrodni Katyńskiej, rocznica wymordowania przez NKWD, na rozkaz Stalina, 21.857 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Od roku 2008 trwa Społeczny Program Upamiętnienia Ofiar tej zbrodni "Katyń… ocalić od zapomnienia". W Polsce, jak i poza jej granicami, sadzone są Dęby Pamięci, które mają upamiętnić bohaterów Zbrodni Katyńskiej. Jeden dąb - to jedno nazwisko.
Gmina Strzegom włączyła się również w realizację programu. Dotychczas posadzono trzy dęby upamiętniające poległych bohaterów. Kontynuacją rozpoczętego już przedsięwzięcia będzie uroczystość z okazji Światowego Dnia Ofiar Katynia.
W dniu 14 kwietnia 2011 roku na skwerze przy ulicy i pomniku Ignacego Jana Paderewskiego zostanie posadzony Dąb Pamięci poświęcony Edwardowi Podgórskiemu, którego nazwisko zostało umieszczone na Liście Katyńskiej, a jego syn Zbigniew, jest byłym mieszkańcem Strzegomia.
Program uroczystości Światowego Dnia Ofiar Katynia:
14 kwietnia 2011 roku godz. 16.00 - skwer przy ul. I. J. Paderewskiego w Strzegomiu.
Zbiórka uczestników uroczystości: władze samorządowe, przedstawicie policji i środowisk kombatanckich, delegacje szkół, które posadziły już Dęby Pamięci, przedstawiciele placówek oświatowych i innych partnerów społecznych, goście i mieszkańcy Strzegomia.
Asysta Honorowa - przedstawiciele Policji.
Hymn RP - Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Strzegomiu
Przemówienia okolicznościowe: Burmistrz Strzegomia oraz Pan Zbigniew Podgórski - syn Edwarda Podgórskiego.
Katyński Apel Pamięci ku czci ofiar poległych za Ojczyznę.
Posadzenie Dębu Pamięci i odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
Poświęcenie Dębu Pamięci i tablicy pamiątkowej.
Złożenie kwiatów i zapalenie znicza pamięci Ofiar Katyńskich.
"Boże coś Polskę" - Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Strzegomiu.
Przemarsz uczestników uroczystości do Sali widowiskowej SCK. W galerii SCK obejrzeć będzie można wystawę wypożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem "Zbrodnia Katyńska".
Wystąpienie Pana Tadeusza Wasyliszyna - Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu
Wykład "Katyń … ocalić od zapomnienia" - s. Daniela ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Wałbrzychu.
Edward Podgórski - wspomnienia i refleksje Zbigniewa Podgórskiego - syna Edwarda.
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Światowego Dnia Ofiar Katynia
źródło: strzegom.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej