W ostatni dzień marca - w czwartek, 31, o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbędą się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem tego wydarzenia jest samorząd.
Terminem "żołnierze wyklęci" określa się żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się powojennej sowietyzacji. W czasach powojennych byli mocno prześladowani przez ówczesne władze państwowe, wielu z nich zostało skazanych na kary śmierci, zamienione potem na wieloletni pobyt w więzieniu, w tragicznych warunkach. Żołnierze byli bestialsko torturowani i niszczeni psychicznie. Dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny zostali zrehabilitowani przez państwo polskie, przywrócono im stopnie wojskowe i uhonorowano wieloma odznaczeniami. Wśród najbardziej znanych nazwisk żołnierzy wyklętych znajdziemy nazwisko rotmistrza Witolda Pileckiego, jedną z organizacji podziemia była Wolność i Niezawisłość.
W Świebodzicach wciąż żyje jeden z tamtych bohaterów, który przeszedł prawdziwe piekło prześladowań przez komunistyczne władze, kilkanaście lat spędził w więzieniu, skazany na podwójną karę śmierci. To pan Władysław Suproń, który będzie jednym z gości honorowych uroczystości. Wśród zaproszonych są także m. in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, Sybiracy, dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji kulturalnych w mieście.
Oto krótki program uroczystości:
18:00 - powitanie Gości przez Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza,
18:05 - program artystyczny o treści historyczno-patriotycznej w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach.
źrodło: swiebodzice.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej