W ostatni dzień marca - w czwartek, 31, o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbędą się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem tego wydarzenia jest samorząd.
Terminem "żołnierze wyklęci" określa się żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się powojennej sowietyzacji. W czasach powojennych byli mocno prześladowani przez ówczesne władze państwowe, wielu z nich zostało skazanych na kary śmierci, zamienione potem na wieloletni pobyt w więzieniu, w tragicznych warunkach. Żołnierze byli bestialsko torturowani i niszczeni psychicznie. Dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny zostali zrehabilitowani przez państwo polskie, przywrócono im stopnie wojskowe i uhonorowano wieloma odznaczeniami. Wśród najbardziej znanych nazwisk żołnierzy wyklętych znajdziemy nazwisko rotmistrza Witolda Pileckiego, jedną z organizacji podziemia była Wolność i Niezawisłość.
W Świebodzicach wciąż żyje jeden z tamtych bohaterów, który przeszedł prawdziwe piekło prześladowań przez komunistyczne władze, kilkanaście lat spędził w więzieniu, skazany na podwójną karę śmierci. To pan Władysław Suproń, który będzie jednym z gości honorowych uroczystości. Wśród zaproszonych są także m. in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, Sybiracy, dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji kulturalnych w mieście.
Oto krótki program uroczystości:
18:00 - powitanie Gości przez Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza,
18:05 - program artystyczny o treści historyczno-patriotycznej w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach.
źrodło: swiebodzice.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej