Podczas prac remontowych w mieszkaniu przy ul. Kościuszki dokonano ciekawego odkrycia: pod podłogą znajdowało się kilkadziesiąt słoików zawierających przetwory z owoców. Były też weki z mięsem. Znaleziono również cztery pudełka cygar.
Niestety, dwa pudełka cygar nie przetrwały próby czasu i uległy częściowemu rozpadowi. Z kolei weki z przetworami i mięsem przetrwały w idealnym stanie bez żadnych śladów zepsucia, a po otwarciu kilku słoików okazało się nawet, ze zapach nie wskazuje, że przetwory nie nadają się do spożycia.
Takie znaleziska do dziś trafiają się w remontowanych starych mieszkaniach i budynkach. Dlaczego ludność niemiecka takie zapasy gromadziła, jakie powody były inspiracją do takiego postępowania? Czyżby strach przed pogłębiającym się kryzysem wynikającym ze zrujnowanej gospodarki po II wojnie światowej, czy też zabezpieczenie w żywność po ewentualnym powrocie deportowanych mieszkańców Głuszycy i okolic. Wiele skrytek poniemieckich już zostało odkrytych, wiele z nich posiada bardzo ciekawa historię, z kolei o wielu odkrytych się już nie dowiemy.
Trudno znaleźć miejsce ekspozycji dla wek z przetworami, aczkolwiek oprócz zawartości same weki i pokrywki stanowią ciekawe dla badaczy i kolekcjonerów znalezisko, ponieważ dzisiaj już nie spotykamy słoików o tak ciekawych kształtach, jak i denek z ciekawymi grawerami producenta. Część znaleziska przekazaliśmy do naszego Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Łomnicy, gdzie wśród wielu ciekawych eksponatów zgromadzonych przez Panów Jerzego i Gracjana Rudnickich zobaczyć można również część naszego znaleziska.
źródło: gluszyca.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej