Podczas prac remontowych w mieszkaniu przy ul. Kościuszki dokonano ciekawego odkrycia: pod podłogą znajdowało się kilkadziesiąt słoików zawierających przetwory z owoców. Były też weki z mięsem. Znaleziono również cztery pudełka cygar.
Niestety, dwa pudełka cygar nie przetrwały próby czasu i uległy częściowemu rozpadowi. Z kolei weki z przetworami i mięsem przetrwały w idealnym stanie bez żadnych śladów zepsucia, a po otwarciu kilku słoików okazało się nawet, ze zapach nie wskazuje, że przetwory nie nadają się do spożycia.
Takie znaleziska do dziś trafiają się w remontowanych starych mieszkaniach i budynkach. Dlaczego ludność niemiecka takie zapasy gromadziła, jakie powody były inspiracją do takiego postępowania? Czyżby strach przed pogłębiającym się kryzysem wynikającym ze zrujnowanej gospodarki po II wojnie światowej, czy też zabezpieczenie w żywność po ewentualnym powrocie deportowanych mieszkańców Głuszycy i okolic. Wiele skrytek poniemieckich już zostało odkrytych, wiele z nich posiada bardzo ciekawa historię, z kolei o wielu odkrytych się już nie dowiemy.
Trudno znaleźć miejsce ekspozycji dla wek z przetworami, aczkolwiek oprócz zawartości same weki i pokrywki stanowią ciekawe dla badaczy i kolekcjonerów znalezisko, ponieważ dzisiaj już nie spotykamy słoików o tak ciekawych kształtach, jak i denek z ciekawymi grawerami producenta. Część znaleziska przekazaliśmy do naszego Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Łomnicy, gdzie wśród wielu ciekawych eksponatów zgromadzonych przez Panów Jerzego i Gracjana Rudnickich zobaczyć można również część naszego znaleziska.
źródło: gluszyca.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej