sowie

Wydarzenia historyczne, historia, dawne dzieje Wałbrzycha i okolic

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-01-16 14:28

Ostatni komentarz: JA BYM TYLKO CHCIAł ZWRóCIC UWAGE TAKIEJ MłODEWJ KELNERCE NIE WIEM JAK ONA SIE NAZYWA TAKA BLONDYNKOA. DZIEWCZYNO MNIEJ TROCHE POWAGI I GODNOSCI BO ZACHOWUJESZ SIE STRASZNIE I JESTES BARDZO NIE MILA W STOSUNU DO KLIJETOW. TYLE
dodany: 2009.05.11 18:26:44
przez: staly klijet
czytaj więcej
Stanisław Kotełko honorowym obywatelem Świdnicy
2010-11-12 16:30


Świdnicki historyk i działacz społeczny Stanisław Kotełko przyjął tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy”. Uroczystość nadania tytułu zorganizowano w świdnickim teatrze w dniu Święta Niepodległości.


– Jestem głęboko wzruszony i zaszczycony tak wielkim wyróżnieniem dla mojej pracy. Kiedy w późny styczniowy wieczór, 65 lat temu, po raz pierwszy postawiłem stopę na bruku tego miasta, nie przypuszczałem nawet, że zwiążę się z nim na całe życie. Zdałem maturę ukończyłem studia i wróciłem tutaj. Podjąłem pracę, założyłem rodzinę i w pewnym momencie poczułem, że nie wyobrażam sobie innego miejsca dla siebie na ziemi. Zafascynowała mnie uroda i wspaniała przeszłość tego miasta, porwała teraźniejszość i jego perspektywy przyszłościowe. Poświęciłem temu miastu i regionowi swój codzienny trud – mówił honorowy obywatel odbierając tytuł i okolicznościową statuetkę z rąk prezydenta Wojciecha Murdzka i Michała Ossowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy.



Z wnioskiem do władz Świdnicy o uhonorowanie Stanisława Kotełki wystąpiło Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. W uzasadnieniu uchwały, cytując za wnioskodawcami, można przeczytać m. in.: „Pan Stanisław Kotełko jest mieszkańcem Świdnicy od stycznia 1946 r. Tutaj ukończył szkołę średnią. Następnie podjął wyższe studia na Wydziale Filologii Polskiej oraz na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Przez okres 25 lat był dyrektorem Zespołu Szkół Medycznych w naszym mieście. Szkoła, którą kierował, należała do przodujących tego typu placówek na terenie Polski. Absolwentami tej szkoły jest wielu zasłużonych pracowników służby zdrowia. Poza pracą zawodową wyróżniał się w działaniach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Był wieloletnim prezesem Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Wałbrzychu oraz Zarządu Miejskiego w Świdnicy. Przez kilka lat pełnił funkcję Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Jest przewodnikiem po Świdnicy i wykształcił wielu przewodników po Świdnicy i Dolnym Śląsku. W 1973 r. uczestniczył w pracach rządowej Komisji Polsko-Niemieckiej do spraw korekty podręczników historii obu krajów. Wśród młodzieży i mieszkańców Świdnicy krzewi zamiłowanie do ruchu turystycznego, propagując w ten sposób dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Dolnego Śląska.

Pan Stanisław Kotełko od kilkudziesięciu lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym miasta. W 1960 r. był współzałożycielem Towarzystwa Kulturalnego Ziemi Świdnickiej – obecnie Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. Będąc członkiem jego Zarządu oraz wieloletnim prezesem, inicjował i współorganizował wiele działań Towarzystwa na rzecz miasta i regionu. Jest członkiem Zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Na szczególne uznanie zasługuje działalność pana Kotełki w zakresie popularyzacji dziejów Świdnicy i Ziemi Świdnickiej. Należy tu wymienić wiele publikacji, których jest autorem lub współautorem:

*
przewodnik po Świdnicy,
*
Świdnica. Zarys monografii miasta,
*
Dzieje Świdnicy w datach,
*
Teksty źródłowe do historii Świdnicy,
*
artykuły w czasopismach regionalnych („Życie Świdnicy”, „Wiadomości Świdnickie”),
*
liczne artykuły w „Roczniku Świdnickim” i wydawnictwie „Dolny Śląsk”.

Szczególnie należy zaakcentować zasługi Pana Kotełki w wydawaniu „Rocznika Świdnickiego”, który ukazuje się nieprzerwanie od 1973 r. Dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu i współpracy z władzami miasta wiele cennych zabytków zostało uratowanych przed zniszczeniem. Pasją jego życia jest dobro i piękno Świdnicy. Za swoją pracę społeczną i zawodową otrzymał szereg odznaczeń, m.in.:

*
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
*
Złoty Krzyż Zasługi,
*
Medal Komisji Edukacji Narodowej,
*
Medal Zasłużony dla Dolnego Śląska,
*
Medal Zasłużony dla Świdnicy,
*
Złota Odznaka PTTK,
*
wielokrotne nagrody I stopnia Ministra Oświaty,
*
Nagroda Miasta Świdnicy w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury,
*
Odznaka Honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010)”.

***

Dotąd tytuły Honorowego Obywatela przyznano pięciu osobom: księdzu biskupowi Ignacemu Decowi, księdzu prałatowi Kazimierzowi Jandziszakowi, Clausowi Wilhelmowi Hoffmannowi, nadburmistrzowi partnerskiego miasta w Niemczech – Biberach, siatkarce Dorocie Świeniewicz oraz pośmiertnie Romanowi Pasykowi.

 

 

źródło: um.swidnica.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: