17 września Sybiracy obchodzą swoje święto. Tradycją jest, że społeczność Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Sybiraków bierze udział w tych uroczystościach.
Dyrektor szkoły pani Małgorzata Schabowska, nauczyciele i uczniowie uczestniczyli we mszy w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą poświęconą pamięci zesłanych na Sybir.
Gimnazjaliści w składzie: Ada Piasecka, Martyna Dziakowicz, Karolina Dziakowicz, Mateusz Długosz, Karol Łaniewski i Michał Mroziuk przygotowali i zaprezentowali krótki program artystyczny. Uczniowie przedstawili również byłym zesłańcom nagrodzone w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną o Syberii i Sybirakach prace Karoliny Bojby i Grzegorza Wołocha.
W uroczystości, która odbyła się w klubie Metalowiec, wzięli udział Sybiracy zrzeszeni w Kole Związku Sybiraków w Świebodzicach oraz ich goście: ksiądz dziekan Augustyn Nazimek i przedstawiciele władz miasta: burmistrz pan Bogdan Kożuchowicz, zastępca burmistrza pan Ireneusz Zyska, przewodnicząca RM pani Elżbieta Horodecka.
Najcenniejszą nagrodą dla uczniów były skupienie i zaduma podczas występu oraz uśmiech, uznanie i podziękowania naszych Sybiraków.
źródło: swiebodzice.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej