Debatę z udziałem świdniczan zaplanowano na czwartek, 23 września na godz. 18.00.
W sali narad (budynek Urzędu Stanu Cywilnego) wszyscy zainteresowani, w tym uczniowie świdnickich szkół średnich, spotkają się z osobami, które będą mówiły o własnym zaangażowaniu w Solidarność.
Na pytanie, co zawdzięczamy Solidarności będą mówić: Władysław Frasyniuk, przywódca NSZZ Solidarność na Dolnym Śląsku w latach 80-tych, Kornel Morawiecki, przywódca Solidarności Walczącej, prof. Władysław Suleja, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
– W ramach kolejnej debaty z cyklu „Polska – czy mnie to obchodzi?” chcemy porozmawiać o jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski – o „Sierpniu” i powstaniu Solidarności. Chcemy, by młodzi ludzie z ust współtworzących historię Solidarności dowiedzieli się jak było naprawdę. Tym bardziej to ważne, że w ostatnim czasie o Solidarności mówi się wyłącznie w kategoriach kłótni i sporów. Być może starsi już nie pamiętają, a młodzi nie potrafią zrozumieć fenomenu Solidarności, która w ciągi kilku miesięcy zjednoczyła 10 milionów Polaków. Ciekawych informacji z pewnością nie zabraknie – zachęca Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, pomysłodawca przedsięwzięcia.
Debatę na żywo transmitować będzie telewizja „Teletop Sudety”, początek o godz. 18.00. Świdniczanie, mogą na żywo uczestniczyć w spotkaniu.
źródło: swidnica.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej