Misterium nieprawości - takich słów na określenie wydarzeń sprzed 71 laty rozgrywających się na terenie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy użył w swoim kazaniu ksiądz biskup Adam Bałabuch.
5 września na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy odbyły się uroczystości 71. Rocznicy Agresji Niemiec na Polskę. Honorowy patronat nad nimi objęli Biskup Świdnicki Ignacy Dec oraz Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Tego dnia w Rogoźnicy zgromadzili się przedstawiciele władz i duchowieństwa, byli więźniowie, Sybiracy, harcerze, kombatanci, młodzież szkolna oraz inni zaproszeni goście. Wszyscy chcieli w skupieniu złożyć hołd pomordowanym w obozie Gross-Rosen.
Takie uroczystości na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen od lat gromadzą licznie tych, dla którym zachowanie pamięci o dramatycznej historii naszego narodu nie jest obojętne.
Rogoźnickie kamieniołomy, jak podkreślał ksiądz prałat Marek Babuśka, jeszcze długo będą opowiadały o tym, co tu się stało, a naszym obowiązkiem jest dawanie im świadectwa. W obliczu tak wielu ważnych wypowiedzianych w tym wyjątkowym miejscu słów, szczególnie cieszy obecność młodych ludzi, którzy co roku przybywają do Rogoźnicy, żeby czcić pamięć o poległych. Nie zabrakło ich także i teraz.
Uroczystości zakończyło złożenie pod mauzoleum kwiatów przez poszczególne delegacje.
źródło: strzegom.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej