Misterium nieprawości - takich słów na określenie wydarzeń sprzed 71 laty rozgrywających się na terenie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy użył w swoim kazaniu ksiądz biskup Adam Bałabuch.
5 września na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy odbyły się uroczystości 71. Rocznicy Agresji Niemiec na Polskę. Honorowy patronat nad nimi objęli Biskup Świdnicki Ignacy Dec oraz Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Tego dnia w Rogoźnicy zgromadzili się przedstawiciele władz i duchowieństwa, byli więźniowie, Sybiracy, harcerze, kombatanci, młodzież szkolna oraz inni zaproszeni goście. Wszyscy chcieli w skupieniu złożyć hołd pomordowanym w obozie Gross-Rosen.
Takie uroczystości na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen od lat gromadzą licznie tych, dla którym zachowanie pamięci o dramatycznej historii naszego narodu nie jest obojętne.
Rogoźnickie kamieniołomy, jak podkreślał ksiądz prałat Marek Babuśka, jeszcze długo będą opowiadały o tym, co tu się stało, a naszym obowiązkiem jest dawanie im świadectwa. W obliczu tak wielu ważnych wypowiedzianych w tym wyjątkowym miejscu słów, szczególnie cieszy obecność młodych ludzi, którzy co roku przybywają do Rogoźnicy, żeby czcić pamięć o poległych. Nie zabrakło ich także i teraz.
Uroczystości zakończyło złożenie pod mauzoleum kwiatów przez poszczególne delegacje.
źródło: strzegom.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej