Słoiki z pasteryzowanym mięsem znalazł w ziemi jeden z mieszkańców Głuszycy. Prawdopodobnie przeleżały tam od końca II wojny światowej.
W Sierpnicy (gmina Głuszyca) pan Andrzej Indrian na terenie swojej posesji prowadzi prace, mające na celu przygotowanie gruntu pod budowę kompleksu rekreacyjnego. W jego skład - oprócz hotelu i pola namiotowego - ma wejść jeszcze boisko do siatkówki. Powstaje ono obok miejsca, gdzie do niedawna jeszcze znajdowały się fundamenty starego domu. - Poniżej tych fundamentów pracowała koparka i natrafiła na słoiki. Żaden nawet się nie potłukł - opowiada Andrzej Indrian i pokazuje znalezisko - osiem szczelnie zamkniętych słoików. - Mięso w nich wygląda tak przyzwoicie, jakby nadawało się do spożycia - żartuje.
Pasteryzacja była popularną metodą konserwacji żywności wśród ludności zamieszkującej Dolny Śląsk do 1945 roku, a zakopywanie słoików z żywnością czy też pieniędzmi, sztućcami, kosztownościami itp. stanowiło jedną z praktyk podczas opuszczania tych ziem przez Niemców po zakończeniu II wojny światowej.
źródło: gluszyca.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej