Uczestnicy wycieczki z uwagą słuchali opowieści przewodnika. Kilkadziesiąt osób liczyła grupa, która wzięła udział w wycieczce "Szlakiem Starego Grodu". Spacer zorganizowano pod szyldem Wałbrzyskiej Akademii Historycznej. To pierwsza taka inicjatywa, ale jak zapowiada wiceprezydent miasta Piotr Sosiński – nie ostatnia. Wycieczka rozpoczęła się - jakżeby inaczej - od ratusza. To była okazja, by znany i doświadczony przewodnik, Krzysztof Kułaga, przypomniał o początkach wałbrzyskiego samorządu, datowanego na 1809 rok. Wcześniej miasto znajdowało się w prywatnych rękach.
Na ul. Sienkiewicza zwrócono uwagę na piękne, niestety zaniedbane, kamienice, przy czym okazało się, że w jednej z nich pod koniec XIX wieku funkcjonowała poczta konna. Potem był Rynek, kościół Aniołów Stróżów, ul. Zamkowa i pałac Czettritzów, budynek Zespołu Szkół Muzycznych, kościół Matki Boskiej Bolesnej.
Dwugodzinny spacer zakończył krótki przystanek przy kamienicy Pod Atlantami w Rynku. - To było wspaniałe doświadczenie. Tyle cennych informacji, o których nie miałyśmy pojęcia. A naszym zdaniem każdy mieszkaniec Wałbrzycha powinien się starać poznać dawne dzieje miasta. Zamierzamy dowiedzieć się jeszcze więcej o historii Wałbrzycha w bibliotece. Na pewno weźmiemy udział w następnych takich inicjatywach - mówi Irena Witrykus, mieszkanka Piaskowej Góry. Niewykluczone, że tak się stanie, bo według wiceprezydenta Piotra Sosińskiego, podobne spacery to najlepsza forma poznawania historii miejsca, w którym się żyje. - Ludzie lepiej się czują, kiedy znają dawne dzieje swojego miasta. Jak się okazuje, zainteresowanie taką akcją jest duże. Myślę, że w przyszłym roku zorganizujemy co najmniej kilka takich wypraw – obiecuje Piotr Sosiński.
Źródło: (Szela) / 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej