Fragmenty ceramiki i paciorek różańca z okresu średniowiecza, guzik z XIX wieku oraz kości zwierząt zostały odkryte podczas trwających od początku lipca prac wykopaliskowych na Rogowcu, najwyżej położonym zamku w Polsce. Wykopaliska prowadzone są nie po raz pierwszy, ale jak zwykle posłużą do odtworzenia historii zamku.
Prace archeologiczne na Rogowcu koło Grzmiącej w gminie Głuszyca pod kierunkiem dra Artura Boguszewicza prowadzone są przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. I to po raz kolejny, bo na badania z tej placówki naukowej zaczęto tu przyjeżdżać cyklicznie od 1988 do 1992 roku. Po kilkuletniej przerwie badania wznowiono w 2005 roku i niemal co roku studenci, w ramach wolontariatu, przez blisko miesiąc kopią, przerzucają dziesiątki kilogramów ziemi po to, aby trafić na pozostałe tu elementy broni, odzieży, naczyń czy wyposażenia wojskowego.
Dzięki prowadzonym badaniom udało się ustalić m.in. sposób zdobycia twierdzy w XV wieku przez wojska Macieja Korwina.- Zamek został rozstrzelany z armat z sąsiedniej góry, z Jeleńca, gdzie ulokowała się artyleria. Strzelano z dział kalibru 330 mm kulami wykonanymi z granitu strzegomskiego - wyjaśnia dr Artur Bouszewicz i dodaje, że załoga, broniąca zamku, do strzelania używała kul m.in. wykonanych z odkutych detali architektonicznych zamku. - Podczas prowadzonych kilka lat temu badań znaleźliśmy również elementy broni palnej i uzbrojenia ze wspomnianego okresu - podsumowuje dr Boguszewicz.
Badacze zamieszkali w Gimnazjum Publicznym w Głuszycy i codziennie dojeżdżają do Grzmiącej, skąd po półgodzinnym marszu wchodzą na szczyt Rogowca, by tam przez blisko sześć godzin dziennie prowadzić prace wykopaliskowe. O tym, co jeszcze uda im się znaleźć oraz o ciekawych historiach związanych z Rogowcem - m.in. o tym, jak stał się on schronieniem dla jednego z książąt, który ,,postarał zmysły" - przeczytają Państwo więcej w sierpniowym Głosie Głuszycy.
źródło: gluszyca.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej