Fragmenty ceramiki i paciorek różańca z okresu średniowiecza, guzik z XIX wieku oraz kości zwierząt zostały odkryte podczas trwających od początku lipca prac wykopaliskowych na Rogowcu, najwyżej położonym zamku w Polsce. Wykopaliska prowadzone są nie po raz pierwszy, ale jak zwykle posłużą do odtworzenia historii zamku.
Prace archeologiczne na Rogowcu koło Grzmiącej w gminie Głuszyca pod kierunkiem dra Artura Boguszewicza prowadzone są przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. I to po raz kolejny, bo na badania z tej placówki naukowej zaczęto tu przyjeżdżać cyklicznie od 1988 do 1992 roku. Po kilkuletniej przerwie badania wznowiono w 2005 roku i niemal co roku studenci, w ramach wolontariatu, przez blisko miesiąc kopią, przerzucają dziesiątki kilogramów ziemi po to, aby trafić na pozostałe tu elementy broni, odzieży, naczyń czy wyposażenia wojskowego.
Dzięki prowadzonym badaniom udało się ustalić m.in. sposób zdobycia twierdzy w XV wieku przez wojska Macieja Korwina.- Zamek został rozstrzelany z armat z sąsiedniej góry, z Jeleńca, gdzie ulokowała się artyleria. Strzelano z dział kalibru 330 mm kulami wykonanymi z granitu strzegomskiego - wyjaśnia dr Artur Bouszewicz i dodaje, że załoga, broniąca zamku, do strzelania używała kul m.in. wykonanych z odkutych detali architektonicznych zamku. - Podczas prowadzonych kilka lat temu badań znaleźliśmy również elementy broni palnej i uzbrojenia ze wspomnianego okresu - podsumowuje dr Boguszewicz.
Badacze zamieszkali w Gimnazjum Publicznym w Głuszycy i codziennie dojeżdżają do Grzmiącej, skąd po półgodzinnym marszu wchodzą na szczyt Rogowca, by tam przez blisko sześć godzin dziennie prowadzić prace wykopaliskowe. O tym, co jeszcze uda im się znaleźć oraz o ciekawych historiach związanych z Rogowcem - m.in. o tym, jak stał się on schronieniem dla jednego z książąt, który ,,postarał zmysły" - przeczytają Państwo więcej w sierpniowym Głosie Głuszycy.
źródło: gluszyca.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej