Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, prezes spółki "Zamek Książ" Jerzy Tutaj, dyr. portalu regional.pl Piotr Panfil oraz dyrektor Discovery Poland Barbara Bilińska podpisali deklarację współpracy dotyczącą eksploracji podziemi wałbrzyskiego Książa.
Zamek Książ w Wałbrzychu, od kilku wieków siedziba szlacheckiej rodziny von Hochberg, w czasie II wojny światowej został przejęty przez III Rzeszę z zamiarem przekształcenia go w obiekt rządowy. Podziemne tunele budowane przez więźniów z obozu koncentracyjnego Gross - Rosen, do dnia dzisiejszego okryte są mroczną tajemnicą.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w podziemiach Zamku Książ ukryto dokumenty dotyczące kompleksu Riese oraz archiwa NSDAP. Być może schowano tutaj zbiory muzealne oraz depozyty niemieckiej ludności. Dziś dostępny jest jedynie podziemny kompleks wydrążony 55 m pod dziedzińcem i częścią bramną o długości ok. 1100m. Są to hale wielkością przypominające dworce kolejowe o wysokości ponad 6 m, o grubości żelbetonowych ścian i stropów dochodzącej do ponad 4 m. Oprócz Polskiej Akademii Nauk, która zainstalowała tam swoje urządzenia pomiarowe nikt do tej pory nie miał dostępu do podziemi.
źródło: um.walbrzych.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej