Zagadkowa historia Zamku Książ. Rozważania na temat niezwykłej kwatery Hitlera w majestatycznej rezydencji Hochbergów i przepastnych sztolni w podziemiach Książa mających stanowić schron o, których rozpisywano się w wielu artykułach i książkach z pewnością wzmacniają atrakcyjność zabytku, jednak czy są prawdziwe? Bardziej wnikliwi badacze twierdzą, że nie do końca... Niektórzy z nich bowiem zgromadzili cały szereg dokumentów stanowiących argumenty opowiadające się za tym, że chodziło o znacznie większą i poważniejszą inwestycję militarną. A dokładniej o eksperymentalną fabrykę najnowszej broni rakietowej lub atomowej - znanej powszechnie jako Wunderwaffe (cudowna broń). Za takim stanem rzeczy opowiadają się także inne znane wszystkim fakty. Jednym z nich jest nadzór nad pracami w Książu samego Kierownictwa Wojsk Lotniczych (Luftwaffe) - którego nie było przy żadnej innej budowie kwatery Hitlera. Po drugie – w obliczu rychłego wkroczenia na Dolny Śląsk wojsk radzieckich wprawdzie ewakuowano ponad 800 więźniów jednak wkrótce zastąpiono ich nowymi - nie przerwano więc robót, a co więcej trwały one nawet po samobójstwie Hitlera.
Prawdopodobne jest więc, że prace nowo przybyłych więźniów miały na celu zatarcie śladów i zamaskowanie podziemnego przedsięwzięcia zbrojnego na tak wielką skalę. Być może chodziło także o ukrycie skrzyń z dokumentami lub dobrami kultury. Tajemnicą nie są także widoczne gołym okiem ślady wskazujące na celowe zablokowanie tuneli oraz górnych i dolnych kondygnacji.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej