Zagadkowa historia Zamku Książ. Rozważania na temat niezwykłej kwatery Hitlera w majestatycznej rezydencji Hochbergów i przepastnych sztolni w podziemiach Książa mających stanowić schron o, których rozpisywano się w wielu artykułach i książkach z pewnością wzmacniają atrakcyjność zabytku, jednak czy są prawdziwe? Bardziej wnikliwi badacze twierdzą, że nie do końca... Niektórzy z nich bowiem zgromadzili cały szereg dokumentów stanowiących argumenty opowiadające się za tym, że chodziło o znacznie większą i poważniejszą inwestycję militarną. A dokładniej o eksperymentalną fabrykę najnowszej broni rakietowej lub atomowej - znanej powszechnie jako Wunderwaffe (cudowna broń). Za takim stanem rzeczy opowiadają się także inne znane wszystkim fakty. Jednym z nich jest nadzór nad pracami w Książu samego Kierownictwa Wojsk Lotniczych (Luftwaffe) - którego nie było przy żadnej innej budowie kwatery Hitlera. Po drugie – w obliczu rychłego wkroczenia na Dolny Śląsk wojsk radzieckich wprawdzie ewakuowano ponad 800 więźniów jednak wkrótce zastąpiono ich nowymi - nie przerwano więc robót, a co więcej trwały one nawet po samobójstwie Hitlera.
Prawdopodobne jest więc, że prace nowo przybyłych więźniów miały na celu zatarcie śladów i zamaskowanie podziemnego przedsięwzięcia zbrojnego na tak wielką skalę. Być może chodziło także o ukrycie skrzyń z dokumentami lub dobrami kultury. Tajemnicą nie są także widoczne gołym okiem ślady wskazujące na celowe zablokowanie tuneli oraz górnych i dolnych kondygnacji.
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej