Blisko 120 wojów z Polski i Czech przyjedzie do Świdnicy na III rekonstrukcje historycznych bitew. Rozbiją obozowisko i stoczą liczne walki. Imprezę zaplanowano od piątku do niedzieli (4-6 czerwca 2010r.).
Wtedy Świdnica po raz kolejny przeniesie się w czasie kilkaset lat wstecz. Jak przed laty pojawią się wojowie, rycerze i żołnierze minionych epok – od X do XX w. Będzie można oglądać: pokazy walk rycerskich i ćwiczeń, musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach. Nie zabraknie zawodów w strzelaniu z łuku, tańców i zabaw, kramów kupców i rzemieślników. Imprezę zakończy inscenizacja bitwy o Świdnicę w wykonaniu oddziałów osiemnastowiecznych z Polski, Czech i Niemiec. Imprezie towarzyszyć będą koncerty, przestawienia teatralne i prezentacje.
III Rekonstrukcja historycznych bitew - Świdnica 2010:
Data: 4 czerwca (piątek)
Miejsce: teren OSiR, ul. Śląska
Czas:
• godz. 16.00 – Teatros Show: Piotruś Pan i Jego Przyjaciele – przedstawienie dla dzieci,
• godz. 17.00 Blok Taneczny: Zespół Pieśni i Tańca JUBILAT, Mały JUBILAT, The Second,
• godz. 19.00 Teatr Muzyczny FRANT: Frantowska Biesiada,
• godz. 21.00 The FLORETS: gotyk rock.
Data: 5 czerwca (sobota)
Miejsce: teren OSiR, ul. Śląska
Czas:
• godz. 09.30 przemarsz grup historycznych do Rynku,
• godz. 10.00 prezentacja uczestników i koncert orkiestry dętej,
• godz. 11.00 przemarsz grup na teren obozu OSiR,
• godz. 11.30 otwarcie obozu żołnierskiego dla zwiedzających,
• godz. 14.00 pokaz walk i ćwiczeń rycerskich – grupy wczesnośredniowieczne,
• godz. 15.00 musztra w wykonaniu oddziałów z XVIII wieku,
• godz. 16.00 Teatros Show: Schoko Koko – przedstawienie dla dzieci,
• godz. 17.00 pokaz walk i ćwiczeń rycerskich – grupy późnośredniowieczne,
• godz. 18.00 oblężenie Świdnicy – inscenizacja bitwy,
• godz. 19.00 Blok kabaretowy: Improwizowana Komedia Absurdu –Tomasz Nycz,
• godz. 19.30 Sony Big Band,
• godz. 20.30 CASTLE DREAMS – gwiazda wieczoru.
Imprezy towarzyszące: prezentacje starych zawodów, pokazy życia obozowego, gry i zabawy historyczne oraz przaśne potrawy
Data: 06.06.2010 (niedziela)
Miejsce: Rynek
Czas:
godz. 10.00 – 11.00 przemarsz przez Rynek i podpisanie traktatu pokojowego.
III rekonstrukcje historycznych bitew są imprezą organizowaną w ramach projektu „Rekonstrukcje historyczne wspólnym produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCz – RP 2007-2013. W projekcie uczestniczą partnerzy z Czech i Polski. Partnerami projektu po stronie polskiej są: Gmina Miejska Kłodzko, Gmina Kędzierzyn-Koźle, Gmina Nysa, Gmina Stoszowice i Gmina Miasto Świdnica, a po stronie czeskiej: Miasto Jaromierz, Miasto Kraliki, Miasto Zlate Hory oraz stowarzyszenie pod nazwą „Komitet w sprawie zachowania pamiątek z wojny z roku 1866”.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej