Czy Katyń nas pojedna – na to pytanie będą próbowali odpowiedzieć w Świdnicy ...
... dr Adolf Juzwenko historyk, dyrektor Zakładu im. Ossolińskich, Stanisław Ciosek, były ambasador RP w ZSRR i w Rosji oraz dr Marcin Kaczmarski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie.
Debatę z udziałem młodych świdniczan zaplanowano na czwartek, 29 kwietnia na godz. 18.00. W sali narad urzędu (budynek Urzędu Stanu Cywilnego, ul. Armii Krajowej 47) uczniowie świdnickich szkół średnich spotkają się z osobami, które będą mówiły o historii, obecnej sytuacji i przyszłości stosunków polsko-rosyjskich.
– Pomysł na temat debaty wziął się stąd, że stosunki polsko-rosyjskie wpływają na bieg wydarzeń. Rozpoczynając prace nad debatą prawie trzy miesiące temu nie sądziliśmy, że wydarzenia ostatnich dni tak bardzo uaktualnią problematykę – tłumaczy Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, pomysłodawca spotkania. – Założyliśmy sobie, że zawsze będziemy zapraszać wyjątkowych gości, co potwierdza obecna lista osób, które wezmą udział w debacie. Zaczynaliśmy w listopadzie ubiegłego roku debatą o patriotyzmie, dobre przyjęcie przez mieszkańców i widzów sprawiło, że rozmowy pod hasłem „Polska, czy mnie to obchodzi?” będziemy kontynuować.
Debatę na żywo transmitować będzie telewizja „Teletop Sudety”, początek o godz. 18.00. Świdniczanie, mogą na żywo uczestniczyć w spotkaniu.
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej