Pod Obeliskiem na Placu Kombatantów w Bielawie obyły się obchody 70. rocznicy masowej deportacji Polaków na Sybir. 10 lutego wiązanki kwiatów złożyli byli więźniowie, władze samorządowe oraz przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń i instytucji.
Gospodarz spotkania burmistrz Bielawy, Ryszard Dźwiniel w wygłoszonym przemówieniu wezwał Sybiraków do dawania świadectwa - Młode pokolenia muszą wiedzieć czego doświadczyliście, jakich dramatycznych wydarzeń byliście świadkami. Kultywując pamięć o tamtych tragicznych chwilach możemy sprawić, że ludzkość nie popełni więcej takich zbrodni – mówił.
Pod Obeliskiem głos zabrał również prezes Związku Sybiraków Ziemi Dzierżoniowskiej, Eugeniusz Kuszka – Cieszymy się, że w tak szerokim gronie wspominamy te ciężkie dla nas i dla naszego kraju chwile. Jesteśmy szczęśliwi, że wspólnie możemy uczcić pamięć Sybiraków, którym nie było dane wrócić do Ojczyzny – powiedział. Na koniec uroczystości wysłuchano Hymnu Sybiraków, którego autorem jest Marian Jonkajtis, a muzykę skomponował Czesław Majewski.
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej