Pod Obeliskiem na Placu Kombatantów w Bielawie obyły się obchody 70. rocznicy masowej deportacji Polaków na Sybir. 10 lutego wiązanki kwiatów złożyli byli więźniowie, władze samorządowe oraz przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń i instytucji.
Gospodarz spotkania burmistrz Bielawy, Ryszard Dźwiniel w wygłoszonym przemówieniu wezwał Sybiraków do dawania świadectwa - Młode pokolenia muszą wiedzieć czego doświadczyliście, jakich dramatycznych wydarzeń byliście świadkami. Kultywując pamięć o tamtych tragicznych chwilach możemy sprawić, że ludzkość nie popełni więcej takich zbrodni – mówił.
Pod Obeliskiem głos zabrał również prezes Związku Sybiraków Ziemi Dzierżoniowskiej, Eugeniusz Kuszka – Cieszymy się, że w tak szerokim gronie wspominamy te ciężkie dla nas i dla naszego kraju chwile. Jesteśmy szczęśliwi, że wspólnie możemy uczcić pamięć Sybiraków, którym nie było dane wrócić do Ojczyzny – powiedział. Na koniec uroczystości wysłuchano Hymnu Sybiraków, którego autorem jest Marian Jonkajtis, a muzykę skomponował Czesław Majewski.
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej