II LO świętowało jubileusz 60-lecia. II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu w miniony weekend jubileusz 60-lecia świętowało. W uroczystościach, które odbywały się w siedzibie szkoły, wzięło udział wielu absolwentów, którzy na te uroczystość zjechali z całej Polski i z zagranicy. Od 1948 r. mury szkoły opuściło blisko 7 tysięcy absolwentów, wielu z nich pełniło lub pełni wiele ważnych funkcji w mieście (m.in. Prezydent Piotr Kruczkowski), kraju (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak) lub za granicą, wielu odniosło znaczące sukcesy zawodowe. Najważniejszym osiągnięciem II jest wysoki poziom kształcenia, potwierdzony wynikami egzaminów dojrzałości i obecnie nową maturą. Uczniowie tej placówki odnotowują najwyższe wyniki w powiecie wałbrzyskim ze wszystkich przedmiotów, a w wielu przypadkach jedne z najwyższych w województwie i kraju. Odsetek przyjęć na studia wyższe wynosi wśród absolwentów tej szkoły wynosi od 98,6 do 97 proc, w tym 84 do 88 proc. Na studia dzienne – w większości przypadków są to renomowane uczelnie i kierunki kształcenia. Wałbrzyska placówka od sześciu lat plasuje się w czołówce szkół ponadgimnazjalnych (obejmujących ok. 6500 placówek) w Polsce, w najważniejszym rankingu opracowanym przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy" w 2008 roku było na pierwszym miejscu w mieście, drugim w województwie oraz dziewiętnastym w kraju.
. Za sukcesy dydaktyczne, wychowawcze i współpracę międzynarodową szkoła w 1993r. została przyjęta do UNESCO, w 1996r. do elitarnego stowarzyszenia zrzeszającego najlepsze licea w kraju – Stowarzyszenia Szkół Aktywnych (SSA) i Towarzystwa Szkół Twórczych (TST), w 2000r. do Stowarzyszenia Nauczycieli Olimpijskich (SNO, do którego aktualnie należy ok. 180 wybitnych nauczycieli polskich szkół, a wśród nich 4 nauczycieli II LO. W 2005r. przy szkole powstało Stowarzyszenie Szkół Innowacyjnych regionu wałbrzyskiego, którego celem jest podnoszenie jakości kształcenia i wychowania oraz wymiana doświadczeń. W 2006r. szkoła była współorganizatorem powstałego Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Uzdolnionych, którego filia dla byłego woj. wałbrzyskiego mieści się przy II LO. Liceum im. Hugona Kołłątaja od wielu lat organizuje wymiany uczniów z partnerami z Niemiec (szkoły z Berlina i z Fuldy), z Włoch (San Bonifacio), nawiązany został kontakt ze szkołą z Francji, warto nadmienić, iż szkoła z dobrym skutkiem przystąpiła do programów unijnych np. Socrates- Comenius, program R.Boscha. W 2004 r., dzięki wsparciu lokalnych środowisk, przy szkole otwarto Wałbrzyskie Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym - dzięki zaangażowaniu nauczycieli szkoły - prowadzone są warsztaty i szkolenia dla nauczycieli i młodzieży z tej tematyki. Dzisiejsze oblicze szkoły to najnowocześniejsza baza dydaktyczna, składają się na nią trzy pracownie internetowe, bogata w woluminy biblioteka i czytelnia multimedialna, laboratoria fizyczne, chemiczne, biologiczne, 9 gabinetów języków obcych, siłownia, sala audiowizualna i gabinet przedsiębiorczości. Wiele tych przedsięwzięć powstało ze środków pozabudżetowych. Wizerunek szkoły tworzą również nauczyciele, doskonale wykształceni, podnoszący systematycznie swoje kwalifikacje. Ponad 40 proc. z nich to nauczyciele dyplomowani. Szkoła współpracuje z ok. 30 instytucjami miejskim, wojewódzkimi i krajowymi. W 2006 roku Rada Miejska Wałbrzycha nadała szkole tytuł "Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha".
Źródło: (RAD) / 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej