II LO świętowało jubileusz 60-lecia. II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu w miniony weekend jubileusz 60-lecia świętowało. W uroczystościach, które odbywały się w siedzibie szkoły, wzięło udział wielu absolwentów, którzy na te uroczystość zjechali z całej Polski i z zagranicy. Od 1948 r. mury szkoły opuściło blisko 7 tysięcy absolwentów, wielu z nich pełniło lub pełni wiele ważnych funkcji w mieście (m.in. Prezydent Piotr Kruczkowski), kraju (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak) lub za granicą, wielu odniosło znaczące sukcesy zawodowe. Najważniejszym osiągnięciem II jest wysoki poziom kształcenia, potwierdzony wynikami egzaminów dojrzałości i obecnie nową maturą. Uczniowie tej placówki odnotowują najwyższe wyniki w powiecie wałbrzyskim ze wszystkich przedmiotów, a w wielu przypadkach jedne z najwyższych w województwie i kraju. Odsetek przyjęć na studia wyższe wynosi wśród absolwentów tej szkoły wynosi od 98,6 do 97 proc, w tym 84 do 88 proc. Na studia dzienne – w większości przypadków są to renomowane uczelnie i kierunki kształcenia. Wałbrzyska placówka od sześciu lat plasuje się w czołówce szkół ponadgimnazjalnych (obejmujących ok. 6500 placówek) w Polsce, w najważniejszym rankingu opracowanym przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy" w 2008 roku było na pierwszym miejscu w mieście, drugim w województwie oraz dziewiętnastym w kraju.
. Za sukcesy dydaktyczne, wychowawcze i współpracę międzynarodową szkoła w 1993r. została przyjęta do UNESCO, w 1996r. do elitarnego stowarzyszenia zrzeszającego najlepsze licea w kraju – Stowarzyszenia Szkół Aktywnych (SSA) i Towarzystwa Szkół Twórczych (TST), w 2000r. do Stowarzyszenia Nauczycieli Olimpijskich (SNO, do którego aktualnie należy ok. 180 wybitnych nauczycieli polskich szkół, a wśród nich 4 nauczycieli II LO. W 2005r. przy szkole powstało Stowarzyszenie Szkół Innowacyjnych regionu wałbrzyskiego, którego celem jest podnoszenie jakości kształcenia i wychowania oraz wymiana doświadczeń. W 2006r. szkoła była współorganizatorem powstałego Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Uzdolnionych, którego filia dla byłego woj. wałbrzyskiego mieści się przy II LO. Liceum im. Hugona Kołłątaja od wielu lat organizuje wymiany uczniów z partnerami z Niemiec (szkoły z Berlina i z Fuldy), z Włoch (San Bonifacio), nawiązany został kontakt ze szkołą z Francji, warto nadmienić, iż szkoła z dobrym skutkiem przystąpiła do programów unijnych np. Socrates- Comenius, program R.Boscha. W 2004 r., dzięki wsparciu lokalnych środowisk, przy szkole otwarto Wałbrzyskie Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym - dzięki zaangażowaniu nauczycieli szkoły - prowadzone są warsztaty i szkolenia dla nauczycieli i młodzieży z tej tematyki. Dzisiejsze oblicze szkoły to najnowocześniejsza baza dydaktyczna, składają się na nią trzy pracownie internetowe, bogata w woluminy biblioteka i czytelnia multimedialna, laboratoria fizyczne, chemiczne, biologiczne, 9 gabinetów języków obcych, siłownia, sala audiowizualna i gabinet przedsiębiorczości. Wiele tych przedsięwzięć powstało ze środków pozabudżetowych. Wizerunek szkoły tworzą również nauczyciele, doskonale wykształceni, podnoszący systematycznie swoje kwalifikacje. Ponad 40 proc. z nich to nauczyciele dyplomowani. Szkoła współpracuje z ok. 30 instytucjami miejskim, wojewódzkimi i krajowymi. W 2006 roku Rada Miejska Wałbrzycha nadała szkole tytuł "Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha".
Źródło: (RAD) / 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej