Minęło 80 lat od zaprojektowania pierwszego polskiego „drapacza chmur” w Katowicach.
Wielki krach na giełdzie w 1929 roku dotknął i polską gospodarkę. Huty stali odkryły, że nie mają jak pozbyć się swojego wyrobu, a coś trzeba było zaradzić na złą sytuację. W tych okolicznościach zrodził się pomysł wybudowania najwyższego budynku w ówczesnej Polsce.
Budowla ta składała się z dwóch budynków, połączonych ze sobą na wysokości czwartego piętra. Niższy miał 6 pięter i stanowił siedzibę biur Śląskiej izby Skarbowej. W wyższym, 14-to piętrowym mieściły się apartamenty dla prezesa i księgowych oraz mieszkania dla pracowników urzędu. Budynek miał też dwa piętra podziemne, a jedno z nich było owianym tajemnicą skarbcem (tuż pod urzędem).
Prócz standardowych wygód typu łazienka i ciepła woda, do dyspozycji były 3 windy, a do tego funkcjonowała centrala telefoniczna. Tego dobytku strzegł portier, a gospodarz domu czuwał nad porządkiem.
Budynek miał też swój udział w historii – 1 wrześni '39 mieścił się tam punkt obrony przeciwlotniczej (na tarasie widokowym).
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej