Minęło 80 lat od zaprojektowania pierwszego polskiego „drapacza chmur” w Katowicach.
Wielki krach na giełdzie w 1929 roku dotknął i polską gospodarkę. Huty stali odkryły, że nie mają jak pozbyć się swojego wyrobu, a coś trzeba było zaradzić na złą sytuację. W tych okolicznościach zrodził się pomysł wybudowania najwyższego budynku w ówczesnej Polsce.
Budowla ta składała się z dwóch budynków, połączonych ze sobą na wysokości czwartego piętra. Niższy miał 6 pięter i stanowił siedzibę biur Śląskiej izby Skarbowej. W wyższym, 14-to piętrowym mieściły się apartamenty dla prezesa i księgowych oraz mieszkania dla pracowników urzędu. Budynek miał też dwa piętra podziemne, a jedno z nich było owianym tajemnicą skarbcem (tuż pod urzędem).
Prócz standardowych wygód typu łazienka i ciepła woda, do dyspozycji były 3 windy, a do tego funkcjonowała centrala telefoniczna. Tego dobytku strzegł portier, a gospodarz domu czuwał nad porządkiem.
Budynek miał też swój udział w historii – 1 wrześni '39 mieścił się tam punkt obrony przeciwlotniczej (na tarasie widokowym).
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej