Już 18 czerwca rusza kolejna edycja Wałbrzyskiej Akademii Historycznej. Projekt realizowany jest przez Urząd Miejski w Wałbrzychu, dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra". Na cykl przedsięwzięć w ramach Akademii składać się będą wykłady historyków oraz projekcje filmów Sceny Faktu Teatru TVP, których tematyka dotyczy powojennej historii Polski.
Inauguracyjny wykład 18 czerwca o godz. 17.00 w Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza wygłosi dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, Naczelnik Biura Edukacji Publicznej wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem prelekcji będzie "Kadra kierownicza UB w Polsce 1945-1956". Na czerwiec zaplanowany jest również wykład dra Dariusza Dąbrowskiego pt. "Konstanty Skirmunt - pochowany w Wałbrzychu szef przedwojennej dyplomacji" (25.06) oraz pokaz filmu "Golgota wrocławska" w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury (23.06).
Pozostałe wykłady i prezentacje filmowe:
wrzesień:
- dr Robert Klementowski "Aparat bezpieczeństwa w walce z podziemiem politycznym i zbrojnym 1944 - 1956" (10.09)
- dr Anna Cichocka "Jerzy Giedroyć wobec systemu komunistycznego" (24.09)
październik:
- prof. Franciszek Marek "Historia polskości na Śląsku" (08.10)
- ks. dr Krzysztof Moszumański "Prymas Tysiąclecia wobec Ziem Zachodnich" (29.10)
listopad:
- dr Monika Bisek "Tworzenie się tożsamości kulturowej mieszkańców regionu wałbrzyskiego" (05.11)
- dr Stanisław Bogaczewicz "Osaczenie - resort bezpieczeństwa wobec hierarchii Kościoła Katolickiego w Polsce Ludowej na przykładzie kard. Bolesława Kominka" (12.11)
Wszystkie wykłady odbywać się będą w czwartki, godz. 17.00 w Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza.
Spektakle Sceny Faktu Teatru TVP (WOK Biały Kamień), godz. 17.00
"Śmierć Rotmistrza Pileckiego" (22.09)
"Inka" (20.10)
"Sprawa Emila B." (10.11)
Ewa Frąckowiak
Rzecznik Prasowy Prezydenta Wałbrzycha
Tel. 66 55 189, 602 72 58 31
Fax. 66 55 118
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej