Już 18 czerwca rusza kolejna edycja Wałbrzyskiej Akademii Historycznej. Projekt realizowany jest przez Urząd Miejski w Wałbrzychu, dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra". Na cykl przedsięwzięć w ramach Akademii składać się będą wykłady historyków oraz projekcje filmów Sceny Faktu Teatru TVP, których tematyka dotyczy powojennej historii Polski.
Inauguracyjny wykład 18 czerwca o godz. 17.00 w Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza wygłosi dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, Naczelnik Biura Edukacji Publicznej wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem prelekcji będzie "Kadra kierownicza UB w Polsce 1945-1956". Na czerwiec zaplanowany jest również wykład dra Dariusza Dąbrowskiego pt. "Konstanty Skirmunt - pochowany w Wałbrzychu szef przedwojennej dyplomacji" (25.06) oraz pokaz filmu "Golgota wrocławska" w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury (23.06).
Pozostałe wykłady i prezentacje filmowe:
wrzesień:
- dr Robert Klementowski "Aparat bezpieczeństwa w walce z podziemiem politycznym i zbrojnym 1944 - 1956" (10.09)
- dr Anna Cichocka "Jerzy Giedroyć wobec systemu komunistycznego" (24.09)
październik:
- prof. Franciszek Marek "Historia polskości na Śląsku" (08.10)
- ks. dr Krzysztof Moszumański "Prymas Tysiąclecia wobec Ziem Zachodnich" (29.10)
listopad:
- dr Monika Bisek "Tworzenie się tożsamości kulturowej mieszkańców regionu wałbrzyskiego" (05.11)
- dr Stanisław Bogaczewicz "Osaczenie - resort bezpieczeństwa wobec hierarchii Kościoła Katolickiego w Polsce Ludowej na przykładzie kard. Bolesława Kominka" (12.11)
Wszystkie wykłady odbywać się będą w czwartki, godz. 17.00 w Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza.
Spektakle Sceny Faktu Teatru TVP (WOK Biały Kamień), godz. 17.00
"Śmierć Rotmistrza Pileckiego" (22.09)
"Inka" (20.10)
"Sprawa Emila B." (10.11)
Ewa Frąckowiak
Rzecznik Prasowy Prezydenta Wałbrzycha
Tel. 66 55 189, 602 72 58 31
Fax. 66 55 118
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej