19 września społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu uroczyście uczciła Dzień Sybiraka.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, zastępca burmistrza Robert Siekaniec, ksiądz prałat Marek Babuśka, przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Sybiraków Stanisław Sznajder, prezes strzegomskiego Koła Związku Sybiraków Jerzy Orabczuk, a także liczne grono strzegomskich Sybiraków.
Uczniowie szkoły w poruszającym programie słowno-muzycznym opowiedzieli o ciężkim losie naszych rodaków przebywających na Syberii. Wiersze polskich poetów przeplatały się z lirycznymi piosenkami. Ten, jakże podniosły nastrój, wywołał wzruszenie i zadumę u niejednego ze zgromadzonych.
- Pamiętajcie, że historia określa Waszą tożsamość. Jest tym, co towarzyszy nam przez całe życie i zaznacza nasze miejsce w świecie - mówił ksiądz prałat Marek Babuśka.
Podczas spotkania głos zabrał także burmistrz Lech Markiewicz, który również przypomniał o potrzebie pielęgnowania pamięci o dramatycznych losach Polski i Polaków.
Dodajmy jeszcze, że przed apelem uczniowie spotkali się z Sybirakami i mieli okazję wysłuchać opowieści o ich osobistych przeżyciach.
Wielu z nich podkreślało potem potrzebę organizowania podobnych spotkań, bo one, jak mówili, utrwalają wspomnienia o tym, co niegdyś przeżyli ich dziadkowie.
Źródło: strzegom.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej