Ludzie kąpiący się i pływający kajakami po "Warszawiance", restauracje, których już nie ma, sklepy i ulice sprzed 100 lat - to wszystko można zobaczyć w albumie, który przygotowało wspólnie Towarzystwo Miłośników Świebodzic oraz Urząd Miejski. W najnowszym, promocyjnym wydawnictwie miasta, znalazły się reprodukcje pocztówek, przedstawiających ulice miasta z końca XIX i początków XX wieku.
Widokówki pochodzą ze zbiorów członków TMŚ oraz mieszkańców miasta: Witolda Bajalskiego, Edwarda Hałdasia, Janusza Kujata, Marka Mikołajczaka oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Można na nich zobaczyć Świebodzice, jakich już nie ma: wybrukowane uliczki, po których spacerują ubrane w długie suknie panie z parasolkami w dłoni; budowle, które dawno temu zniknęły z pejzażu miasta - dotyczy to zwłaszcza zakładów przemysłowych, chociażby fabryk zegarów Gustava Beckera. Albo pływających kajakami po "Warszawiance" ludzi. Album to wyjątkowa, niezwykła podróż w przeszłość.
Wydanie albumu sfinansował Urząd Miejski w Świebodzicach, nad jego zawartością merytoryczną i projektem graficznym czuwali: Witold Bajalski, Edward Hałdaś i Marek Mikołajczak; wstęp opracował Jerzy Gibek, przetłumaczeniem na język niemiecki zajęła się Marzena Korona-Kruk i Roman Macioszek. Druk: Bimart. Nakład albumu to 600 egzemplarzy.
Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy
UM w Świebodzicach
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej