Dobra wiadomość dla amatorów zorganizowanych wycieczek krajoznawczych po okolicach Wałbrzycha, połączonych z pogłębieniem wiedzy geograficznej i historycznej, związanej z najciekawszymi zakątkami tej części Dolnego Śląska. 16 kwietnia w siedzibie Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Piaskowej Górze, odbędzie się spotkanie, którego celem jest reaktywowanie przy tamtejszym Klubie Seniora sekcji turystycznej.
Informuje o tym Stanisław Warzecha, od ćwierćwiecza przewodnik sudecki PTTK, człowiek wyjątkowo zaangażowany w propagowanie walorów krajoznawczych nie tylko naszego regionu.
- Potrzebę ponownego zorganizowania sekcji zgłaszano wielokrotnie, zainteresowani nią byli zwłaszcza seniorzy. Jej reaktywowanie umożliwi powrót do dwugodzinnych spacerów po okolicach Wałbrzycha, np. po Szczawnie Zdroju. Gorąco zachęcamy wszystkich popierających tę inicjatywę, z różnych dzielnic miasta, do zgłaszania swojego udziału w tych eskapadach. Chodzi nam nie tylko o emerytów i rencistów, liczymy także na szeroki odzew młodzieży pragnącej poszerzyć swój zasób informacji o regionie. Każdy spacer zamierzamy kończyć wspólną herbatą lub ogniskiem integrującym różne pokolenia i grupy społeczne – mówi wałbrzyski przewodnik.
Obecnie w WOK kończą się kursy kierowników wycieczek oraz wychowawców kolonijnych. Powtórzone zostaną jesienią. W planie jest również zorganizowanie kursu młodzieżowych organizatorów turystyki i powstanie pracowni krajoznawczej.
- Planujemy również wycieczki specjalistyczno – szkoleniowe, związane np. z ekologią, nauką o ziemi i minerałami. Myślimy o powołaniu w ramach PTTK komisji ochrony zabytków i ochrony przyrody. Spore oczekiwania wiążemy z turystycznym zaangażowaniem młodzieży z rodzin patologicznych, ukazując jej różne możliwości pożytecznego spędzenia wolnego czasu – wyjaśnia Stanisław Warzecha.
Andrzej Basiński / 30minut
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej