Dobra wiadomość dla amatorów zorganizowanych wycieczek krajoznawczych po okolicach Wałbrzycha, połączonych z pogłębieniem wiedzy geograficznej i historycznej, związanej z najciekawszymi zakątkami tej części Dolnego Śląska. 16 kwietnia w siedzibie Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Piaskowej Górze, odbędzie się spotkanie, którego celem jest reaktywowanie przy tamtejszym Klubie Seniora sekcji turystycznej.
Informuje o tym Stanisław Warzecha, od ćwierćwiecza przewodnik sudecki PTTK, człowiek wyjątkowo zaangażowany w propagowanie walorów krajoznawczych nie tylko naszego regionu.
- Potrzebę ponownego zorganizowania sekcji zgłaszano wielokrotnie, zainteresowani nią byli zwłaszcza seniorzy. Jej reaktywowanie umożliwi powrót do dwugodzinnych spacerów po okolicach Wałbrzycha, np. po Szczawnie Zdroju. Gorąco zachęcamy wszystkich popierających tę inicjatywę, z różnych dzielnic miasta, do zgłaszania swojego udziału w tych eskapadach. Chodzi nam nie tylko o emerytów i rencistów, liczymy także na szeroki odzew młodzieży pragnącej poszerzyć swój zasób informacji o regionie. Każdy spacer zamierzamy kończyć wspólną herbatą lub ogniskiem integrującym różne pokolenia i grupy społeczne – mówi wałbrzyski przewodnik.
Obecnie w WOK kończą się kursy kierowników wycieczek oraz wychowawców kolonijnych. Powtórzone zostaną jesienią. W planie jest również zorganizowanie kursu młodzieżowych organizatorów turystyki i powstanie pracowni krajoznawczej.
- Planujemy również wycieczki specjalistyczno – szkoleniowe, związane np. z ekologią, nauką o ziemi i minerałami. Myślimy o powołaniu w ramach PTTK komisji ochrony zabytków i ochrony przyrody. Spore oczekiwania wiążemy z turystycznym zaangażowaniem młodzieży z rodzin patologicznych, ukazując jej różne możliwości pożytecznego spędzenia wolnego czasu – wyjaśnia Stanisław Warzecha.
Andrzej Basiński / 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej