W miniony czwartek na Zamku Książ rozpoczęto uroczyste obchody rocznicy 500 - lecia nabycia praw własności przez rodzinę von Hochberg do Zamku Książ. Gośćmi honorowymi byli: Książe Bolko Graf von Hochberg, wnuk księżnej Daisy oraz jego siostra księżna Goya.
W ten sposób władze Przedsiębiorstwa Zamek Książ Sp z o.o. chcą nawiązać do wspaniałej historii wałbrzyskiego zabytku. - Nie możemy zapomnieć o pierwszych właścicielach Zamku Książ, czyli rodzinie Hochbergów. Ponieważ ich pojawianie się na ziemi wałbrzyskiej bez wątpienia przyczyniło się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego tych terenów – wyjaśnia dr Jerzy Tutaj, prezes Zamku Książ, który dodaje, że jest ro również wspaniała, żywa lekcja historii dla mieszkańców naszego regionu. Podczas uroczystości wręczono specjalne dyplomy – wyróżnienia osobom, które w znaczący sposób przyczyniły się do wzrostu popularności Zamku Książ oraz działały na jego rzecz po II Wojnie Światowej. Ich pracę i starania docenia również ostatni żyjący potomek rodu von Hochberg - Książe Bolko.
- Gdy patrzę na to jak wygląda zamek czuję ogromną satysfakcję. Pomimo upływu lat prezentuje się on naprawdę okazale, dlatego dziękuję wszystkim, którzy dbali przez lata i dbają nadal o Zamek Książ – mówi wnuk Księżnej Daisy. Rozpoczęcie obchodów 500 – lecia nabycia praw własności przez ród Hochbergów do Zamku było również znakomitą okazją do otwarcia wystawy „Hochbergowie w Zamku Książ”, poświęconej byłym właścicielom obiektu. Zwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z różnego rodzaju dokumentami i fotografiami, które ukazują po części historię pierwszych mieszkańców zamku.Na uroczystości zostały również wręczone nagrody dzieciom i młodzieży, która wzięła udział w
konkursie "Zamek Książ. Rok 2500". Na zakończenie licznie przybyli goście uczestniczyli w wernisażu wystawy „Zamki i Pałace Dolnego Śląska” autorstwa Andrzeja Woźniaka.
Źródło: ksiaz.walbrzych.pl
- Zobacz reportaż filmowy "Wnuk Księżnej Daisy w Zamku Książ"
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej