Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu od kilku lat uczestniczą w polsko - niemieckim projekcie historycznym w Magdeburgu, Strzegomiu i Krzyżowej, podczas którego zgłębiają trudną historię II wojny światowej. Kolejna okazja do poznania międzynarodowej historii będzie związana z projektem polsko - czeskim. Dzięki temu, że miastem partnerskim Strzegomia jest czeskie miasto Znojmo, przedstawiciele Urzędu Miasta i strzegomskiego liceum nawiązali współpracę z Szkołą Pedagogiczną w Znojmo.
- "W efekcie dwudniowej wizyty w Czechach zapadły ustalenia dotyczące współpracy młodzieży strzegomskiego ogólniaka, uczniów ze Znojmo, a także obu miast partnerskich." - wyjaśnia Urszula Podsiadły-Szubert, naczelnik Wydziału Oświaty z UM w Strzegomiu.
Zgodnie z tymi ustaleniami na strzegomskim rynku zostanie wystawione widowisko historyczne, w którym wezmą udział licealiści ze Strzegomia i ze Znojmo.
-"Zaprezentujemy historię polsko - czeskiego małżeństwa Henryka II Pobożnego i Anny Czeskiej. Przybędzie czeskie poselstwo - uczniowie ze Znojmo, będzie turniej rycerski, ślub, a także nadanie praw miejskich Strzegomiowi. Poszczególne partie spektaklu będą również w języku czeskim". - zdradza polonista liceum Tomasz Marczak.
Przedstawienie zostanie wystawione podczas obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej. Całe wydarzenie będzie miało szczególną oprawę, gdyż tego dnia zostanie odsłonięty pomnik Anny Czeskiej wykonany ze strzegomskiego granitu przez lokalnego rzeźbiarza - Adama Ratkowskiego.
- "Zapowiada się piękna uroczystość, tym bardziej, że w ubiegłym roku uczniowie liceum również wystawili przedstawienie historyczne, które urzekło, nie tylko mieszkańców Strzegomia, ale przede wszystkim przedstawicieli miast partnerskich." - przekonuje Zbigniew Suchyta, dyrektor szkoły.
Historia Europy, zawierająca echa dwóch wojen światowych, licznych konfliktów religijnych i etnicznych, jest bardzo trudna. Wiele wydarzeń w historii narodów jest przedmiotem sporów pokoleniowych, trwających po dzień dzisiejszy. Istotą współczesnej Europy jest jednak poszukiwanie tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Szczególne znaczenie ma to wtedy, gdy w tych poszukiwaniach uczestniczy młodzież. Wspaniała idea wspólnego czytania historii staje się w Strzegomiu tradycją.
Monika Żmijewska
Rzecznik Prasowy / swidnica.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej