Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu od kilku lat uczestniczą w polsko - niemieckim projekcie historycznym w Magdeburgu, Strzegomiu i Krzyżowej, podczas którego zgłębiają trudną historię II wojny światowej. Kolejna okazja do poznania międzynarodowej historii będzie związana z projektem polsko - czeskim. Dzięki temu, że miastem partnerskim Strzegomia jest czeskie miasto Znojmo, przedstawiciele Urzędu Miasta i strzegomskiego liceum nawiązali współpracę z Szkołą Pedagogiczną w Znojmo.
- "W efekcie dwudniowej wizyty w Czechach zapadły ustalenia dotyczące współpracy młodzieży strzegomskiego ogólniaka, uczniów ze Znojmo, a także obu miast partnerskich." - wyjaśnia Urszula Podsiadły-Szubert, naczelnik Wydziału Oświaty z UM w Strzegomiu.
Zgodnie z tymi ustaleniami na strzegomskim rynku zostanie wystawione widowisko historyczne, w którym wezmą udział licealiści ze Strzegomia i ze Znojmo.
-"Zaprezentujemy historię polsko - czeskiego małżeństwa Henryka II Pobożnego i Anny Czeskiej. Przybędzie czeskie poselstwo - uczniowie ze Znojmo, będzie turniej rycerski, ślub, a także nadanie praw miejskich Strzegomiowi. Poszczególne partie spektaklu będą również w języku czeskim". - zdradza polonista liceum Tomasz Marczak.
Przedstawienie zostanie wystawione podczas obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej. Całe wydarzenie będzie miało szczególną oprawę, gdyż tego dnia zostanie odsłonięty pomnik Anny Czeskiej wykonany ze strzegomskiego granitu przez lokalnego rzeźbiarza - Adama Ratkowskiego.
- "Zapowiada się piękna uroczystość, tym bardziej, że w ubiegłym roku uczniowie liceum również wystawili przedstawienie historyczne, które urzekło, nie tylko mieszkańców Strzegomia, ale przede wszystkim przedstawicieli miast partnerskich." - przekonuje Zbigniew Suchyta, dyrektor szkoły.
Historia Europy, zawierająca echa dwóch wojen światowych, licznych konfliktów religijnych i etnicznych, jest bardzo trudna. Wiele wydarzeń w historii narodów jest przedmiotem sporów pokoleniowych, trwających po dzień dzisiejszy. Istotą współczesnej Europy jest jednak poszukiwanie tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Szczególne znaczenie ma to wtedy, gdy w tych poszukiwaniach uczestniczy młodzież. Wspaniała idea wspólnego czytania historii staje się w Strzegomiu tradycją.
Monika Żmijewska
Rzecznik Prasowy / swidnica.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej