10 lutego minęła 68 rocznica pierwszej wywózki na Syberię mieszkańców kresów wschodnich przedwojennej Polski. Dla żyjących Sybiraków jest to kolejna rocznica, która nasuwa wiele wspomnień. Z tejże okazji 12 lutego br. w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Sybiraków odbyło się spotkanie świadków tamtych wydarzeń z młodzieżą klas trzecich.
Spotkania te w Gimnazjum Nr 1 stały się już tradycją. W tym roku swoją obecnością społeczność szkolną zaszczycili panowie Julian Lech, Tadeusz Widło, Alfons Daszkiewicz i Zbigniew Zaniewski. Młodzież z zapartym tchem słuchała wzruszających opowieści o drodze na Syberię, o życiu i pracy "na nieludzkiej ziemi", o żołnierskich wyczynach naszych bohaterów. "Proszę pani mogłabym tak słuchać i słuchać" - te słowa uczennicy świadczą o niezwykłym zainteresowaniu gimnazjalistów przeżyciami Sybiraków z lat dzieciństwa i młodości, jakże różnej i innej od tej, którą oni mają obecnie.
Młodzież oglądała również przyniesione przez gości pamiątki z tamtych lat w postaci zdjęć, dokumentów, legitymacji i przede wszystkim przyznanych odznaczeń.
Od kilku lat te żywe lekcje historii wzruszają uczniów i tych, co wspominają. Sybirakom życzymy dużo zdrowia, aby jeszcze wiele razy mieli możliwość opowiadania kolejnym pokoleniom gimnazjalistów o tym, co przeżyli rzuceni w wir tragicznych wydarzeń historii….ku przestrodze.
Źródło: swiebodzice.pl
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie!
Z tej okazji przygotowany został specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-piątek) 2024r.
Reżyserka Anna Wieczur, ilustrator Tomasz Maroński oraz biznesmen Damian Raciniewski dołączyli do zaszczytnego grona Ambasadorów Wałbrzycha. -Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to ważne dla nas wydarzenie. Dzięki hojności naszych Gości uzbieraliśmy rekordową kwotę 453 500 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorych dzieci oraz pomoc psychologiczną dla najmłodszych – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
czytaj więcejHistorię tysięcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakończeniu II wojny światowej wrócili do Polski, do Wałbrzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieć działające w Starej Kopalni Muzeum Przemysłu i Techniki. Muzeum zdobyło właśnie 60 tysięcy złotych w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”, a wałbrzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wałbrzyskim” został oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.
czytaj więcejW tym roku Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. To najaktywniejsza organizacja społeczno-kulturalna w mieście.
czytaj więcejZnamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcej