10 lutego minęła 68 rocznica pierwszej wywózki na Syberię mieszkańców kresów wschodnich przedwojennej Polski. Dla żyjących Sybiraków jest to kolejna rocznica, która nasuwa wiele wspomnień. Z tejże okazji 12 lutego br. w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Sybiraków odbyło się spotkanie świadków tamtych wydarzeń z młodzieżą klas trzecich.
Spotkania te w Gimnazjum Nr 1 stały się już tradycją. W tym roku swoją obecnością społeczność szkolną zaszczycili panowie Julian Lech, Tadeusz Widło, Alfons Daszkiewicz i Zbigniew Zaniewski. Młodzież z zapartym tchem słuchała wzruszających opowieści o drodze na Syberię, o życiu i pracy "na nieludzkiej ziemi", o żołnierskich wyczynach naszych bohaterów. "Proszę pani mogłabym tak słuchać i słuchać" - te słowa uczennicy świadczą o niezwykłym zainteresowaniu gimnazjalistów przeżyciami Sybiraków z lat dzieciństwa i młodości, jakże różnej i innej od tej, którą oni mają obecnie.
Młodzież oglądała również przyniesione przez gości pamiątki z tamtych lat w postaci zdjęć, dokumentów, legitymacji i przede wszystkim przyznanych odznaczeń.
Od kilku lat te żywe lekcje historii wzruszają uczniów i tych, co wspominają. Sybirakom życzymy dużo zdrowia, aby jeszcze wiele razy mieli możliwość opowiadania kolejnym pokoleniom gimnazjalistów o tym, co przeżyli rzuceni w wir tragicznych wydarzeń historii….ku przestrodze.
Źródło: swiebodzice.pl
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej