Staraniem stowarzyszenia Cvivitas Christiana ukazał się zbiór podań, legend i opowieści o Wałbrzychu i jego okolicach, zatytułowany „Baśniowy Wałbrzych”. Autorami baśni o tajemnicach Pełcznicy, wałbrzyskim węglu i innych skarbach są Danuta Orska, Lilianna Wiercińska-Gronuś oraz Tomasz Pluta. Ilustracje wykonała Barbara Malinowska. Wydawnictwo zostało sfinansowane z miejskiej kasy w ramach konkursu ofert inicjatyw kulturalnych.
Ukazała się również „Piaskowa Góra”, najnowsza książka Joanny Bator, wałbrzyszanki, która wędruje po świecie, a swoje przeżycia przelewa na papier. „Piaskowa Góra” to powrót do korzeni. Akcja powieści toczy się w całkiem rzeczywistym Wałbrzychu, fikcyjne postaci są osadzone w prawdziwych miejscach. „To książka sugestywna, napisana z epickim rozmachem i nowatorska w formie” czytamy w recenzji. Dla wałbrzyszan może okazać się niezwykłym przeżyciem.
szela / 30minut
Znamy już wygląd romantycznej ruiny na wzgórzu Grodziszcze (396 m n.p.m.) w Bożkowie po planowanej odbudowie. Projekt wykonało Studio Ambient Piotr Gara z Gliwic.
czytaj więcejPrzyjdź i poznaj naszą lokalną historię na spotkaniach pod nazwą "Geneza powstania Boguszowa-Gorc”!
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
Już 2 lipca w Głuszycy będzie można przejechać się zabytkowym pociągiem. To świetna atrakcja nie tylko dla miłośników kolei, ale i historii. Pociąg ruszy z historycznego dworca w Głuszycy. Nie może Was tam zabraknąć!
czytaj więcej